Is Europa op de rand van oorlog? Zo gevaarlijk is de dreiging van Rusland echt
Key takeaways Wat ooit onwezenlijk leek, wordt steeds meer een realistisch scenario: een oorlog in Europa met Rusland. Ruslands militaire opbouw, hybride oorlogvoeringstactieken en permanente stationering van troepen dicht bij de NAVO-grenzen zijn tekenen
-1

Reacties
3 reactiesWe zijn getuige van het ontstaan van een scenario waar militaire leiders bang voor zijn, maar dat beleidsmakers bagatelliseren: het ontstaan van een window of opportunity waarin Rusland als eerste kan toeslaan, snel kan toeslaan en de NAVO achter zich kan laten om te reageren.
Goed artikel, maakt duidelijk wat de intenties van Poetin zijn.
NAVO-landen moeten hun gelederen sluiten. De posities van Turkije, Hongarije, Slowakije, Italië, maar vooral Spanje baren zorg. De rood-groene premier van Spanje, Pedro Sanchez streeft openlijk naar de beste banden met China. En het rood-groene probleem binnen de EU is groter.
In Nederland hadden de pro-Hamas demonstranten een opmerkelijke belangstelling voor het net van spoorwegen. Protesten werden gehouden op stations in de nabijheid van verkeerstromen van reizigers. Waardevolle informatie kon worden verzameld in het geval van mobilisatie. Het treinverkeer van en naar Den Haag en Amsterdam werd ontregeld door spoorbezettingen. Het spoor in de Rotterdamse haven werd bezet, een belangrijk aanlandingspunt in de NAVO-logistiek. Opmerkelijk is ook dat natuur- en klimaatactivisten voortdurend roepen dat de voedselproductie moet worden gereduceerd. En zij schreeuwen om de sluiting van basisindustrieën. Bijv. Tata-steel en de basischemie. Loepzuiver ingaand tegen de strategie van reshoring, het terughalen van industrie naar het Europese continent . Zien we hier de stille hand van China? Opmerkelijk is dat extreemlinkse universitaire docenten uit het Westen soms pronken met gastcolleges die zij geven aan de Tsinghua universiteit in China, de elite uni.
China en Chinese productiekracht zijn de doorslaggevende factor in het geval van een oorlog op het Europese continent en een wereldoorlog: als de strijd om Azië erbij ontbrandt. Waar geluiden klinken dat extreemrechts gekocht is door Moskou, zijn de aanwijzingen dat extreemlinks banden heeft met Iran en samenwerkt met Peking in een inspanning om het Westen industriële productie en aanvoerlijnen te ontzeggen.
Op korte termijn valt op de Rusland vooral dreigt wanneer het zwak staat. Artillerie is nog altijd belangrijk, maar heeft te lijden onder drone-oorlogvoering. De Russische luchtverdediging maakt geen goede indruk. Oekraïne prikt er met betrekkelijk eenvoudige projectielen en drones doorheen. Rusland heeft op dit moment meer oorlogsproductie dan de NAVO, maar de vraag is hoe Moskou een eerste grootschalige tegenactie overleeft. Waarbij spoorlijnen, bruggen en de energie-infrastructuur worden aangevallen. Over de westerse capaciteit voor internetoorlogsvoering in weinig bekend.
Het grote gevaar voor westerse landen zit in extreemlinks, meer nog dan extreemrechts. Maar vooral ook in de eigen zelfgenoegzaamheid en het gebrek aan voorstellingsvermogen. Men reageert te traag. Te onsamenhangend. Het belang van eigen industrie wordt niet begrepen. Rood-groene activisten roepen overal dat westerse techniek en de Industriële Revolutie de natuur en planeet vernietigen en keren zich tegen bèta-studies, terwijl het Westen ingenieurs en genietroepen nodig heeft. En grondstoffen.
Veel eerder dan Rusland ligt China voor op ons. En het ‘window-of-oportunity’ voor Peking is in de tijd ook weer beperkt door de opkomst van India met straks een dubbel zo grote bevolking.
DvD
Discussies worden automatisch na 96 uur gesloten
Het is niet meer mogelijk om nog te reageren bij deze discussie.